Co to znaczy SUSHI?


Co to znaczy SUSHI?

Dziś wpadło mi do głowy hasło sushi, może dlatego że fajnie byłoby zjeść coś lekkiego.

Schylmy się zatem nad tym…
Wszędzie można przeczytać o historii powstania sushi, o sposobach przygotowania itd. Nie to jednak interesuje mnie dzisiaj, nie o tym chcę napisać…

Mało kto wspomina o wielu innych ważnych aspektach tego znanego prawie wszystkim słowa. Cóż oznacza „sushi”? Oznacza ono przyjemność! Tak, przyjemność po którą przychodzimy do restauracji. Oczywiście różne są restauracje i różne przyjemności. Siedzę właśnie w tej chwili, patrząc na jakość przyjemności, w takiej restauracji i przeżywam te właściwe uniesienia. Za barem młody rozpromieniony uśmiechnięty chłopak, który widać czerpie mnóstwo przyjemności z tego robi, przygotowuje mi wydawałoby się proste, zwykłe nigiri z łososia. Nic bardziej mylnego! To co trafiło do mnie na talerzyku to malutki ?piece of art?. To że wygląd onieśmiela by sięgnąć po to pałeczkami i włożyć do ust to jedno, ważniejsze jednak to to, co dzieje się jak już to się wydarzy! Każde odczucie jest powalające! Niby tylko łosoś! Wielkość idealna, chłodna bardzo świeża ryba, kuleczka ciepłego lekko kwaskowego pulchnego ryżu, konsystencje i smaki w ustach to ogromne przeżycie! Radość i pozytywna energia tego młodzieńca trafiła na ten przygotowany dla mnie talerzyk. Tak trudno w naszym kraju trafić na coś tak normalnego wszędzie w świecie, na uśmiech i pozytywne miłe zachowania drugiego człowieka. A to właśnie serwują nam kucharze codziennie. W Japonii wszędzie spotkamy przesadną uprzejmość i przyjazne traktowanie. To wszystko to gra, jednak w bardzo dobrym wykonaniu. Relacja gość ? kucharz to coś magicznego! Wszędzie relację tworzy kelner, tu jednak sami budujemy więź z kucharzem. Dla nas przygotowuje on dawkę energii dla ciała ale też dla ducha! Wizyta w sushi to jak tankowanie samolotu w powietrzu, krótki czas w ciągu dnia kiedy sięgając po posiłek otrzymujemy dodatkowo porcję tego co trudno ująć w słowach.

Sushi jest wspaniałym przykładem jak te parę ważnych elementów jakimi są dobre produkty, kunszt, miłe podejście do świata i ludzi, złożonych razem tworzy niepowtarzalne dla nas doznania i prawdziwą przyjemność podczas podstawowej codziennej czynności jaką jest zaspokojenie głodu, ale również, a może przede wszystkim, zaspokojenie głodu emocji, które niesie ze sobą fantastyczne jedzenie, podstawowa codzienna potrzeba, która od niedawna stała się przyjemnością! I tak ją traktujmy! Chodźmy do restauracji nie po to by zjeść ale by sprawić sobie przyjemność.

Categories