Jakie naczynia do sushi wybrać? Porady eksperta

jakie naczynia do sushi wybrać

Kategoria:

Cześć! W mojej karierze jako doświadczony szef kuchni specjalizujący się w sushi, nierzadko zastanawiałem się, jakie naczynia i narzędzia będą najbardziej praktyczne podczas przygotowywania sushi. Kiedy zaczynałem swoją przygodę z kuchnią japońską, lista niezbędnych narzędzi była dla mnie ogromna i nieco przytłaczająca. Jednak z biegiem czasu zrozumiałem, że każde z nich ma swoje specyficzne zastosowanie. Dzisiaj chciałbym podzielić się z Wami moimi doświadczeniami oraz wiedzą, którą zdobyłem na przestrzeni lat.

Jakie akcesoria i przyrządy są potrzebne do przygotowania sushi w domu?

Do przygotowania sushi w domu potrzebne będą różne akcesoria i przyrządy. Sushi to sztuka, a jako artysta, potrzebujesz odpowiednich narzędzi, aby tworzyć swoje dzieła.

 • Jednym z pierwszych narzędzi, które zdobyłem podczas mojej kariery, jest nóż japoński do sushi, zwany sushikiri. Ma cienkie ostrze, idealne do precyzyjnego cięcia delikatnych składników, takich jak ryby czy owoce morza. Dzięki temu, składniki sushi nie są niszczone podczas cięcia, a ich struktura i smak pozostają nienaruszone.
sushikiri - nóż japoński do sushi

Pamiętam, jak z ogromnym napięciem ciąłem nim pierwsze składniki – delikatne kawałki ryby, które trzeba było pokroić z precyzją chirurga.

 • Innym narzędziem, które okazało się niezwykle użyteczne, jest mata do sushi, zwana makisu. Wykonana z pasków bambusu, jest niezbędna do formowania różnych rodzajów sushi, w szczególności maki-zushi. Jej elastyczność sprawia, że nawet początkujący kucharz jest w stanie z łatwością zawinąć składniki w rolkę.
mata do sushi

To była prawdziwa zmiana gry – jej elastyczność sprawiła, że mogłem tworzyć różne rodzaje sushi z niespotykaną wcześniej precyzją. Nawet teraz, zawsze czuję dreszcz ekscytacji, kiedy robię rolkę maki na mojej wiernym makisu.

 • Kiedy po raz pierwszy ugotowałem ryż do sushi, użyłem tradycyjnego garnka. Jednak po kilku próbach zrozumiałem, że użycie parownika do ryżu daje znacznie lepsze rezultaty. Ryż jest gotowany równomiernie, a jego konsystencja jest idealna.
parownik bambusowy

Pamiętam pierwszy raz, kiedy ugotowałem w nim ryż – to uczucie radości i spełnienia, kiedy ryż okazał się równomiernie ugotowany i idealny pod względem konsystencji.

 • Kolejnym kluczowym elementem w mojej kuchni jest hangiri – tradycyjna drewniana misa do mieszania ryżu sushi. Hangiri pomaga schłodzić ryż do odpowiedniej temperatury, a także umożliwia dokładne wymieszanie ryżu z octem sushi, co jest kluczowe dla uzyskania charakterystycznego smaku.
hangiri – tradycyjna drewniana misa do mieszania ryżu sushi
 • Ostatnie narzędzie, o którym chciałbym wspomnieć, to shakushi – duże drewniane łyżki służące do mieszania ryżu w hangiri. Dzięki nim możliwe jest równomierne rozłożenie octu w ryżu bez uszkadzania ziaren, co przekłada się na lepszą konsystencję finalnego produktu.
 shakushi - duże drewniane łyżki służące do mieszania ryżu

Choć można by wymienić jeszcze wiele innych narzędzi, takich jak nożyczki do wodorostów nori czy specjalne pincety do układania składników, te, które wymieniłem, są absolutnie podstawowe w mojej kuchni. Każde z nich wniosło istotne zmiany w moim procesie przygotowywania sushi, sprawiając, że stało się ono lepsze, łatwiejsze i bardziej przyjemne.

Jakie naczynia są potrzebne do podawania sushi?

Podczas mojej kariery kulinarnych eksploracji, odwiedziłem wiele restauracji sushi i doświadczyłem, jak ważne jest prawidłowe podanie tej japońskiej potrawy. Estetyka i prezentacja są równie ważne co sam smak. Jak mówi starożytne japońskie przysłowie, „jemy oczami”, a sushi to kwintesencja tej filozofii. Na podstawie mojego doświadczenia, pozwolę sobie opisać naczynia, które uważam za niezbędne do podawania sushi.

 • Talerze do sushi to nasze podstawowe naczynie. Zazwyczaj wykonane z ceramiki lub porcelany, są idealnym tłem dla kolorowej mozaiki składników sushi. Kształt i wielkość talerza zależą od rodzaju podawanego sushi. Dla sashimi, czyli cienko pokrojonych surowych ryb bez ryżu, preferuję mniejsze, intymne talerze.
talerze do sushi
 • Pałeczki do sushi, zwane hashi, to więcej niż tylko narzędzie do jedzenia. To przedłużenie naszej dłoni, pozwalające na subtelne manipulowanie delikatnymi składnikami sushi. Najczęściej wykonane z drewna lub bambusu, wprowadzają do posiłku element autentyczności i tradycji.
pałeczki do sushi
 • Nie możemy zapomnieć o hashioki, małej podkładce lub stojaku na pałeczki. To nie tylko element estetyczny, ale także oznaka szacunku dla tradycji i kultury japońskiej. W mojej praktyce zawsze dbam o to, by pałeczki nigdy nie leżały bezpośrednio na stole.
hashioki - podkładka pod pałeczki
 • Małe miski na sos sojowy to naczynia, które kocham za ich prostotę i funkcjonalność. Każda miseczka jest małym dziełem sztuki, a zarazem nosicielem jednego z najważniejszych składników sushi – sosu sojowego.
miseczki na sos sojowy
 • Na koniec, miseczki na wasabi i imbir, te dwa kluczowe dodatki do sushi. Ostre wasabi, które podkreśla smak delikatnej ryby, i orzeźwiający imbir, który oczyszcza podniebienie między kolejnymi kawałkami sushi. Każde z nich ma swoje miejsce na stole, a ich obecność dodaje posiłkowi głębi i złożoności.
miseczki na wasabi i imbir

Gdzie można kupić naczynia i akcesoria do sushi?

Od kiedy zacząłem moją przygodę z kuchnią japońską, wielokrotnie stawałem przed wyzwaniem, jakim jest zakup odpowiednich naczyń i akcesoriów do sushi. Bez nich, osiągnięcie prawdziwego smaku i prezentacji tej wyjątkowej potrawy byłoby nieosiągalne. Poniżej dzielę się moją perspektywą i doświadczeniem na temat miejsc, które odwiedziłem w poszukiwaniu tych niezbędnych narzędzi.

 • Wielokrotnie korzystałem z internetowych sklepów, gdzie można odnaleźć prawdziwe skarby. Platformy takie jak Amazon, eBay czy Allegro zaskakiwały mnie różnorodnością produktów, począwszy od renomowanych producentów, kończąc na rzemieślnikach oferujących ręcznie robione akcesoria.
 • Pamiętam, jak wędrowałem po specjalistycznych sklepach z naczyniami kuchennymi, szukając tego jednego, idealnego noża do sushi. Wiele z nich posiada w ofercie naczynia do kuchni azjatyckiej. Często były to miejsca, gdzie mogłem z bliska obejrzeć i nawet dotknąć narzędzi, które później pomogły mi w kreowaniu sushi.
 • Moje poszukiwania prowadziły mnie również do sklepów azjatyckich. Te miejsca były jak wejście do innego świata, pełnego autentycznych, często importowanych bezpośrednio z Japonii, naczyń i akcesoriów do sushi. To tam zazwyczaj znajdowałem specjalistyczne narzędzia, które dodawały jeszcze większej autentyczności moim potrawom.
 • Jednym z najbardziej pamiętnych doświadczeń były targi i festiwale kulturalne. Przypominam sobie fascynację, jaką budziły stoiska z niepowtarzalnymi, ręcznie robionymi naczyniami i akcesoriami do sushi. Z nich często przywoziłem unikalne skarby, które dziś zdobią moją kuchnię.
gdzie można kupić naczynia do sushi

Podsumowanie

Podsumowując, idealne naczynia do sushi to takie, które spełniają Twoje potrzeby i pasują do Twojego stylu gotowania. Nie ma jednej prawidłowej odpowiedzi, ale te narzędzia, które wymieniłem, sprawdziły się w moim przypadku i pomogły mi stworzyć sushi, które teraz serwuję z dumą.

Mam nadzieję, że moja historia i rady okażą się pomocne dla tych, którzy są na początku swojej podróży w sztuce sushi. Pamiętajcie, że ostatecznie to praktyka czyni mistrza, więc nie zniechęcajcie się, jeśli na początku wszystko nie idzie idealnie. Każdy krok, nawet ten najmniejszy, przynosi Was bliżej do stworzenia idealnego sushi. Smacznego!


O autorze:

Paweł Wojnicki szef kuchni azjatyckiej

Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *