Co to jest sushi? Najważniejsze informacje o tej potrawie

co to jest sushi

Kategoria:

Cześć! Jako szef kuchni specjalizujący się w kuchni Japońskiej, szczególnie w sushi, chciałbym podzielić się z Wami swoją wiedzą i doświadczeniem na temat tej niezwykle interesującej potrawy. Sushi stało się częścią mojego życia, dzięki wieloletnim praktykom, badań i nauki sztuki kulinarnej Japonii. Przygotujcie się na prawdziwą podróż kulinarną, która pozwoli Wam zrozumieć, czym jest sushi.

Co to jest sushi, jak wygląda i jakie są rodzaje?

Sushi to jedna z najbardziej rozpoznawalnych i ikonicznych potraw japońskich na świecie. Kiedy myślisz o sushi, zapewne przychodzi Ci na myśl obraz małych kawałków ryby leżących na kulkach ryżu. Ale czy wiesz, że sushi to o wiele więcej niż tylko ryba i ryż?

Sushi to potrawa składająca się z ryżu ugotowanego na parze, doprawionego octem ryżowym, a następnie uformowanego i połączonego z różnymi składnikami. Mogą to być różne rodzaje ryb i owoców morza, warzywa, grzyby, wodorosty nori (rodzaj algi morskiej), a nawet japoński omlet tamago. Sushi można podawać jako zakąskę, danie główne lub przekąskę i jest dostępne w wielu różnych rodzajach m.in: futomaki, hosomaki, nigiri, uramaki, oyakomaki, tamagomaki, sashimi, sashimi roll, temaki, inari, temari.

co to jest sushi i jak wygląda

Co znaczy słowo sushi po polsku?

Słowo „sushi” pochodzi z języka japońskiego i dosłownie oznacza „kwaśny ryż”. „Su” to słowo oznaczające kwas, a „shi” to skrócona forma słowa oznaczającego ryż. W przeszłości sushi było używane jako forma konserwacji ryb, kiedy to ryba była przechowywana w fermentowanym ryżu. Dziś, kiedy mówimy o sushi, zazwyczaj mamy na myśli danie składające się z octowego ryżu z różnymi dodatkami.

Jakie w smaku jest sushi?

Degustując sushi, doświadczam kaskady różnorodnych smaków i tekstur. Zasłodkowany ryż sushi niesie w sobie delikatne nuty kwaskowatości od octu ryżowego, stanowiąc idealną podstawę dla bogatych aromatów ryb i owoców morza. Surowe składniki, jak dla mnie, dodają świeżości i zaskakują swoją delikatnością oraz morskimi nutami. Co więcej, przyprawy takie jak ostry wasabi, marynowany imbir czy sos sojowy wzbogacają tę symfonię smaków. Wasabi, z jego silnym i pikantnym smakiem, dodaje sushi pewnego rodzaju „ognia”, natomiast marynowany imbir oczyszcza podniebienie między poszczególnymi kawałkami, pozwalając na pełne doświadczenie każdego z nich. A sos sojowy? To dodatkowa warstwa umami, niewytłumaczalnego piątego smaku, który znacząco pogłębia całe doświadczenie.

jakie w smaku jest sushi

Podstawowe pojęcia w sushi

Podczas mojej fascynującej podróży kulinarnej, zgłębiając tajniki sztuki przygotowywania sushi, zrozumiałem, że prawdziwe docenienie tego dania zaczyna się od zrozumienia podstawowych pojęć. Każdy termin, jak „nigiri”, „maki”, czy „sashimi”, niesie ze sobą znaczenie i historię, które odkrywają jego unikalny charakter. Zdobyte doświadczenie, zarówno od mistrzów sushi, jak i przez własne eksperymenty, pozwoliło mi głębiej docenić różnorodność tej kuchni. Chciałbym podzielić się z Wami tą wiedzą i doświadczeniem, opisując niektóre kluczowe pojęcia sushi.

 • Edamame – młode, gotowane strąki soi, często podawane jako przekąska w restauracjach sushi.
 • Gari – słodko- kwaśne, marynowane kawałki imbiru, które są podawane z sushi, aby oczyścić podniebienie między poszczególnymi kawałkami.
 • Hangiri – drewniane naczynie używane do chłodzenia i doprawiania ryżu sushi. Jest ważnym elementem procesu przygotowywania idealnego ryżu do sushi.
 • Hashioki – podstawki do pałeczek do jedzenia (hashi), na których pałeczki są odkładane, gdy nie są używane.
hashioki
 • Makisu – maty bambusowe, które są używane do formowania rolek sushi.
 • Mirin – japoński słodki ryżowy alkohol do gotowania, który dodaje głębi smaku wielu potrawom, w tym ryżu sushi.
 • Miso – pasta sojowa, używana do przygotowywania tradycyjnej japońskiej zupy miso oraz do marynat i sosów.
 • Nori – suszone, prażone arkusze algi morskiej, używane do owijania rolek sushi.
nori
 • Sake – japoński ryżowy alkohol, który jest często serwowany jako napój do sushi.
 • Shamoji – drewniana lub plastikowa łyżka, używana do mieszania i serwowania ryżu sushi.
 • Shoyu – japońska nazwa sosu sojowego, który jest powszechnie używany jako sos do sushi.
 • Sushikiri – specjalny nóż do krojenia sushi, który jest bardzo ostry i ma długie, cienkie ostrze, idealne do precyzyjnego krojenia.
 • Tempura – technika smażenia składników (np. krewetki, warzywa) w lekkim cieście. Sushi z tempurą jest popularne w wielu miejscach poza Japonią.
 • Uchiwa – tradycyjny japoński wachlarz, który jest często używany do chłodzenia ryżu sushi podczas jego przygotowywania.
uchiwa
 • Wasabi – ostry japoński chrzan, który jest często podawany z sushi. Wasabi dodaje ostrości i złożoności smaku do sushi.

Te terminy są tylko wierzchołkiem góry lodowej, jeśli chodzi o bogaty język i kulturę, która otacza sushi. Wszystkie te elementy – od narzędzi, przez składniki, po techniki – łączą się razem, tworząc niepowtarzalne doświadczenie, jakim jest przygotowanie i spożywanie sushi. Jako doświadczony szef kuchni, uważam, że zrozumienie i docenienie tych aspektów jest kluczem do prawdziwego cieszenia się sushi i zrozumienia, co czyni go tak wyjątkowym w świecie kulinariów.

Podsumowanie

Sushi, jako integralna część kuchni Japońskiej, jest nie tylko smacznym posiłkiem, ale również sztuką. Wykorzystuje ono różnorodność składników, od ryżu i ryb po owoce morza, warzywa i alg morskich. Każda porcja sushi, czy to jako zakąska, danie główne czy przekąska, zapewnia smakowite doświadczenie, które łączy wiele smaków, konsystencji i kultur. Również sushi jest symbolem zdrowego odżywiania. Ryba i owoce morza dostarczają wysokiej jakości białka, tłuszczów omega-3 i innych kluczowych składników odżywczych. Japończycy zdecydowanie mają coś, czego my, reszta świata, możemy się nauczyć, jeśli chodzi o jedzenie i zdrowie. Moje wieloletnie doświadczenie jako szef kuchni sushi nauczyło mnie, że sushi to coś więcej niż tylko jedzenie – to sposób na postrzeganie świata, sztuki i zrozumienia głębi kultury japońskiej. I jestem dumny, że mogę to doświadczenie dzielić z Wami. Smacznego!


O autorze:

Paweł Wojnicki szef kuchni azjatyckiej

Liczba głosów: 1 Ocena: 5/5

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *